Ginekologiczne badanie USG przeprowadza się profilaktycznie celem oceny anatomicznej kobiecych narządów płciowych, oceny cyklu miesiączkowego, jak również w celu diagnostyki i oceny wyników leczenia schorzeń ginekologicznych. Aparat USG (ultrasonograf) za pomocą ultradźwięków tworzy obraz widoczny na ekranie. Badanie USG  jest bezbolesne i nie wykazano jego szkodliwości (emitowane są dźwięki, a nie promieniowanie elektromagnetyczne), przez co może być wykonywane wielokrotnie, również w ciąży.

Badanie USG ginekologiczne może być wykonane wykorzystując różne sondy (głowice):

•transwaginalną – przezpochwową (zwaną niekiedy dopochwową)

•przezbrzuszną - dla oceny starszej ciąży, ponadto przy zmianach, które wychodzą poza zasięg obrazowania sondy przezpochwowej

 

Badanie USG 3D nie dostarcza lekarzowi informacji o strukturach wewnątrz ciała nienarodzonego dziecka, dlatego nie jest tak cenne diagnostycznie jak badanie dwuwymiarowe. Jednakże dzięki temu badaniu rodzice mają możliwość obejrzeć zewnętrzną powierzchnię ciała malucha.

Badanie przezpochwowe wykonuje się zakładając na głowicę specjalną gumową osłonkę (przypomina ona prezerwatywę). Przed takim badaniem pacjentka powinna opróżnić pęcherz moczowy, co znacznie ułatwi obrazowanie narządu rodnego. Najlepszy moment na wykonanie USG to pierwsze dni bezpośrednio bo zakończeniu miesiączki, bowiem wówczas czułość badania pod kątem zmian takich jak polipy błony śluzowej macicy jest najwyższa. Niezmiernie ważne jest aby wziąć ze sobą wynik wszystkich poprzednich badań USG (zdjęcia, opisy), gdyż pojedyncze badanie niekiedy może nie być wystarczające aby odróżnić nieprawidłowości anatomiczne od zmian czynnościowych (niegroźnych, związanych z cyklem miesiączkowym).

 

Kiedy wykonuje się USG u ginekologa?

Wszystkie kobiety powinny mieć profilaktycznie wykonane USG narządu rodnego przynajmniej raz na dwa lata.  Ponadto badanie to wykonuje się w przypadkach takich jak nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, dolegliwości bólowe w podbrzuszu, w celu poszukiwania przyczyn niepłodności bądź poronień nawracających, celem oceny położenia wkładki wewnątrzmacicznej (IUD) po jej założeniu, a także kilkukrotnie w trakcie ciąży.