Oferuję wsparcie w doborze optymalnej metody antykoncepcji uwzględniając indywidualne oczekiwania pacjentki, a także mając na uwadze czynniki związane ze stanem zdrowia, które mogą ograniczać bezpieczeństwo niektórych metod. Alternatywnym rozwiązaniem dla często stosowanych doustnych tabletek dwuskładnikowych o różnych dawkach hormonów mogą być: pierścień zakładany do pochwy raz na miesiąc (NuvaRing) oraz plaster antykoncepcyjny zmieniany co tydzień (Evra, Lisvy).

Inną możliwą do zastosowania metodą jest zastrzyk antykoncepcyjny (Depo-Provera) stosowany raz na 12 tygodni.

Niezawodną metodą zapobiegania ciąży są wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne (IUD). Na rynku można spotkać wiele różnych dostępnych rodzajów wkładek, jednakże najistotniejsze różnice dotyczą wkładek uwalniających hormon (lewonorgestrel - Mirena, Jaydess, Levosert) oraz wkładek bez hormonu. Wkładki hormonalne znacznie ograniczają ilość traconej krwi miesiączkowej, co cenią sobie kobiety o nadmiernie obfitych i długich miesiączkach.

Implanon NXT to implant podskórny wydzielający hormon. Jest to produkt dostępny w Polsce od niedawna. Jego niewątpliwym plusem jest niedościgniona skuteczność w zapobieganiu ciąży, natomiast minusem mogą być mało przewidywalne epizody plamień z macicy

Antykoncepcję po stosunku fachowo nazywa się antykoncepcją postkoitalną (preparaty EllaOne, Escapelle, dawniej Postinor).  Inne spotykane nazwy to antykoncepcja awaryjna i antykoncepcja doraźna. Odpowiednia dawka hormonu zapobiega jajeczkowaniu, dlatego im szybciej zostanie ona zastosowana tym większa jest jej skuteczność. Mechanizm działania tego leku nie wpływa na istniejącą już w macicy ciążę, dlatego nie ma żadnych podstaw aby tabletkę „po” nazywać wczesnoporonną.

Oprócz tabletki „po” do metod antykoncepcji awaryjnej zalicza się również założenie do macicy wkładki antykoncepcyjnej (IUD).

Antykoncepcja po stosunku dotyczy wyjątkowych sytuacji i w żadnym wypadku nie może być stosowana rutynowo w zastępstwie innych metod.