Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Zawsze cieszą mnie "dwie kreski" na teście ciążowym. Chociaż pozornie prowadzenie ciąży może wydawać się czynnością nie stanowiącą większego problemu, to jednak staranność i czujność lekarza są niezwykle istotne dla zdrowia człowieka, który ma niedługo przyjść na świat. Na przykład jeśli ginekolog prowadzący ciążę stwierdzi podwyższone TSH (wartości już powyżej 2,5) kieruje pacjentkę do endokrynologa. Endokrynolog obejmuje pacjentkę nadzorem, zleca badania uzupełniające i decyduje o suplementacji hormonów tarczycy. Brak suplementacji hormonalnej w taki przypadku może odbić się źle na przyszłym rozwoju układu nerwowego dziecka. Dlatego staram się uświadamiać wszystkie ciężarne pacjentki jak ważne są regularne wizyty kontrolne i wykonywane badania dodatkowe. 

Tym niemniej prowadzenie ciąży to nie tylko zlecanie kolejnych badań diagnostycznych. Okres oczekiwania na narodziny jest etapem silnej motywacji kobiety do poszerzania wiedzy dotyczącej fizjologii ciąży, porodu i rozwoju mającego się wkrótce pojawić potomka. Ciężarna kobieta potrzebuje jak najlepszego zrozumienia zmian jakie przechodzi jej organizm wraz z kolejnymi tygodniami ciąży. Indywidualne podejście do każdej pacjentki i odpowiedni czas poświęcony na rozwianie jej wątpliwości sprawiają, że ciężarna nie odczuwa zbędnego niepokoju. To lekarz położnik prowadzący ciąże oraz szkoła rodzenia przygotowują rodziców do aktywnego przeżycia porodu, aby kobieta rozumiała to, co się dzieje podczas porodu i uczestniczyła w nim świadomie. Położna prowadząc poród aktywnej, świadomej i pozytywnie nastawionej kobiety z łatwością nawiąże odpowiednią współpracę i uzyska zaufanie rodzącej. Wszystko to sprawi, że poród będzie radosnym wydarzeniem, a nie koszmarnym epizodem w życiu kobiety, poprawi jej motywację do karmienia piersią i zwiększy poczucie więzi z dzieckiem.

  

A jeszcze przed ciążą...

W optymalnych warunkach każda ciąża powinna być planowana. Na kilka miesięcy przed planowanym  zajściem w ciążę umów się na wizytę u ginekologa. Podczas tej wizyty poinformuj lekarza o jakichkolwiek chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach, a także o swojej przeszłości położniczej (w szczególności porody przedwczesne, poronienia, wady wrodzone). W niektórych przypadkach może być konieczne włączenie leków lub zmiana dotychczas stosowanych, lub też odwleczenie ciąży w czasie. 3 miesiące przed planowaną koncepcją rozpocznij przyjmowanie kwasu foliowego celem profilaktyki wad układu nerwowego u dziecka. Udaj się na kontrolę do stomatologa i wylecz wszelkie stwierdzane zmiany próchnicze. Unikaj spożywania produktów z dużą zawartością konserwantów. Jeśli nie przebyłaś którejś z chorób wieku dziecięcego warto rozważyć zaszczepienie, jeśli nie otrzymałaś takowego wcześniej.

Bezwzględnie rzuć palenie oraz inne używki. Do tego samego namów partnera.

 

Gdzie rodzić...?

Porodówka w Pile (szpital przy ulicy Rydygiera) zbiera pozytywne opinie pacjentek, zapewniając im intymność, komfort i bezpieczeństwo. Standardem są tu porody rodzinne. Jest to jedyna placówka w regionie (o specjalistycznym poziomie referencyjności położniczej) mająca kompetencje do objęcia opieką pacjentki w ciąży powikłanej i wysokiego ryzyka. Nad zdrowiem maluchów czuwają tu specjaliści neonatolodzy (osobny oddział noworodkowy). Szeroki wielospecjalistyczny profil szpitala sprawia, że mogą tu bezpiecznie rodzić pacjentki obciążone różnymi chorobami dotyczącymi innych narządów i układów. Jest to atut, który powinien przekonać także zdrowe pacjentki - w przypadku pojawienia się niespodziewanych komplikacji możliwe jest uzyskanie wsparcia specjalistów różnych dziedzin.

To wszystko sprawia że z czystym sumieniem mogę polecić wybranie Piły jako odpowiednie miejsce dla narodzin nowego członka rodziny.

 

Ciężarna w szpitalu...

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę, że wszystkie pacjentki w ciąży są automatycznie objęte ubezpieczeniem zdrowotnym na terenie Polski. Okres takiej ochrony trwa aż do końca połogu (czyli do 6 tygodni po porodzie). Nawet jeśli według systemu informatycznego NFZ pacjentka jest nieubezpieczona, nie ma obaw że fundusz zdrowia każe kiedykolwiek zwrócić pieniądze za leczenie w szpitalu. Zatem jeśli zaczniesz słabo odczuwać ruchy malucha, pojawi się plamienie, zaniepokoją Cię skurcze macicy czy podejrzewasz sączenie się wód płodowych - możesz w każdej chwili udać się do szpitala. Możesz być na jakiś czas położona na oddziale celem obserwacji i wykonania zapisów KTG, ale nawet jeśli alarm okaże się fałszywy (co w praktyce często się zdarza) nikt nie będzie na Ciebie krzyczał, a kasa chorych nie każe płacić za pobyt, nawet jeśli jesteś nieubezpieczona.